MAL215034472E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL215034472E3
MAL215034472E3
Part Number
MAL215034472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Data sheet
MAL215034472E3.pdf
Delivery Services
MAL215034472E3
Comments
    MAL215034472E3 Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance22 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.816 A @ 100 Hz