MAL215036152E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL215036152E3
MAL215036152E3
Part Number
MAL215036152E3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
MAL215036152E3.pdf
Delivery Services
MAL215036152E3
Comments
    MAL215036152E3 Specifications
    Series150 RMI
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance29 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.268 A @ 100 Hz