MAL215061122E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL215061122E3
MAL215061122E3
Part Number
MAL215061122E3
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
MAL215061122E3.pdf
Delivery Services
MAL215061122E3
Comments
    MAL215061122E3 Specifications
    Series150 RMI
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance27 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.672 A @ 100 Hz