MAL215099816E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL215099816E3
MAL215099816E3
Part Number
MAL215099816E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD
Data sheet
MAL215099816E3.pdf
Delivery Services
MAL215099816E3
Comments
    MAL215099816E3 Specifications
    Series150 CRZ
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance150 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.630" L x 0.630" W (16.00mm x 16.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency546 mA @ 100 Hz