MAL215293476E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL215293476E3
MAL215293476E3
Part Number
MAL215293476E3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Data sheet
MAL215293476E3.pdf
Delivery Services
MAL215293476E3
Comments
    MAL215293476E3 Specifications
    Series152 RMH
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance900 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency310 mA @ 100 Hz