MAL215296226E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL215296226E3
MAL215296226E3
Part Number
MAL215296226E3
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Data sheet
MAL215296226E3.pdf
Delivery Services
MAL215296226E3
Comments
    MAL215296226E3 Specifications
    Series152 RMH
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance3.8 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency150 mA @ 100 Hz