MAL216036331E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL216036331E3
MAL216036331E3
Part Number
MAL216036331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
MAL216036331E3.pdf
Delivery Services
MAL216036331E3
Comments
    MAL216036331E3 Specifications
    Series160 RLA
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance40 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 150°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C