MAL216099501E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL216099501E3
MAL216099501E3
Part Number
MAL216099501E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Data sheet
MAL216099501E3.pdf
Delivery Services
MAL216099501E3
Comments
    MAL216099501E3 Specifications
    Series160 CLA
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance80 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#1250 Hrs @ 150°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Surface Mount Land Size0.508" L x 0.508" W (12.90mm x 12.90mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency750 mA @ 100 kHz