MAL216099804E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL216099804E3
MAL216099804E3
Part Number
MAL216099804E3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V SMD
Data sheet
MAL216099804E3.pdf
Delivery Services
MAL216099804E3
Comments
    MAL216099804E3 Specifications
    Series160 CLA
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance160 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance150 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#1250 Hrs @ 150°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Surface Mount Land Size0.508" L x 0.508" W (12.90mm x 12.90mm)
    Ripple Current @ Low Frequency240 mA @ 100 Hz