MAL217058102E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL217058102E3
MAL217058102E3
Part Number
MAL217058102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
MAL217058102E3.pdf
Delivery Services
MAL217058102E3
Comments
    MAL217058102E3 Specifications
    Series170 RVZ
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance40 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.672 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.2 A @ 100 kHz