MAL224651821E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL224651821E3
MAL224651821E3
Part Number
MAL224651821E3
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
MAL224651821E3.pdf
Delivery Services
MAL224651821E3
Comments
    MAL224651821E3 Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance47 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance820 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency825 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.65 A @ 100 kHz