MAL224665392E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL224665392E3
MAL224665392E3
Part Number
MAL224665392E3
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
MAL224665392E3.pdf
Delivery Services
MAL224665392E3
Comments
    MAL224665392E3 Specifications
    Series246 RTI-V
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance24 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.75 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.5 A @ 100 kHz