MAL225036222E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL225036222E3
MAL225036222E3
Part Number
MAL225036222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
MAL225036222E3.pdf
Delivery Services
MAL225036222E3
Comments
    MAL225036222E3 Specifications
    Series250 RMI-V
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance28 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAudio, Automotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#7000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.398 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.84 A @ 100 kHz