MAL225061102E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL225061102E3
MAL225061102E3
Part Number
MAL225061102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
MAL225061102E3.pdf
Delivery Services
MAL225061102E3
Comments
    MAL225061102E3 Specifications
    Series250 RMI-V
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance34 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAudio, Automotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.368 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.8 A @ 100 kHz