MAL225099615E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL225099615E3
MAL225099615E3
Part Number
MAL225099615E3
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V SMD
Data sheet
MAL225099615E3.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MAL225099615E3
Comments
    MAL225099615E3 Specifications
    Series250 CRZ-V
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance50 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.654" L x 0.654" W (16.60mm x 16.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency945 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.35 A @ 100 kHz