MAL225912271E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL225912271E3
MAL225912271E3
Part Number
MAL225912271E3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Data sheet
MAL225912271E3.pdf
Delivery Services
MAL225912271E3
Comments
    MAL225912271E3 Specifications
    Series259 PHM-SI
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance260 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance270 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.44 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.16 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)420mOhm @ 100Hz