MAL226031681E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL226031681E3
MAL226031681E3
Part Number
MAL226031681E3
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
MAL226031681E3.pdf
Delivery Services
MAL226031681E3
Comments
    MAL226031681E3 Specifications
    Series260 RLA-V
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance69 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, High Temperature Reflow
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 150°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency350 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency700 mA @ 100 kHz