MAL226055152E3
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MAL226055152E3
MAL226055152E3
Part Number
MAL226055152E3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
MAL226055152E3.pdf
Delivery Services
MAL226055152E3
Comments
    MAL226055152E3 Specifications
    Series260 RLA-V
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance35 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, High Temperature Reflow
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 150°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency525 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency750 mA @ 100 kHz