MVA10VE472ML22TR
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVA10VE472ML22TR
MVA10VE472ML22TR
Part Number
MVA10VE472ML22TR
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Data sheet
MVA10VE472ML22TR.pdf
Delivery Services
MVA10VE472ML22TR
Comments
    MVA10VE472ML22TR Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1.55 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)141mOhm @ 120Hz