MVA25VC101MF80TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVA25VC101MF80TP
MVA25VC101MF80TP
Part Number
MVA25VC101MF80TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Data sheet
MVA25VC101MF80TP.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MVA25VC101MF80TP
Comments
    MVA25VC101MF80TP Specifications
    SeriesMVA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency120 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)2.652Ohm @ 120Hz