MVA25VE222ML22TR
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVA25VE222ML22TR
MVA25VE222ML22TR
Part Number
MVA25VE222ML22TR
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
Data sheet
MVA25VE222ML22TR.pdf
Delivery Services
MVA25VE222ML22TR
Comments
    MVA25VE222ML22TR Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1.45 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)211mOhm @ 120Hz