MVA35VC471MK14TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVA35VC471MK14TP
MVA35VC471MK14TP
Part Number
MVA35VC471MK14TP
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
Data sheet
MVA35VC471MK14TP.pdf
Delivery Services
MVA35VC471MK14TP
Comments
    MVA35VC471MK14TP Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency600 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)776mOhm @ 120Hz