MVA50VC101MH10TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVA50VC101MH10TP
MVA50VC101MH10TP
Part Number
MVA50VC101MH10TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Data sheet
MVA50VC101MH10TP.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MVA50VC101MH10TP
Comments
    MVA50VC101MH10TP Specifications
    SeriesMVA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency190 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.989Ohm @ 120Hz