MVA50VC471MK16TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVA50VC471MK16TP
MVA50VC471MK16TP
Part Number
MVA50VC471MK16TP
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD
Data sheet
MVA50VC471MK16TP.pdf
Delivery Services
MVA50VC471MK16TP
Comments
    MVA50VC471MK16TP Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency740 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)635mOhm @ 120Hz