MVA50VC47RMF80TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVA50VC47RMF80TP
MVA50VC47RMF80TP
Part Number
MVA50VC47RMF80TP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Data sheet
MVA50VC47RMF80TP.pdf
Delivery Services
MVA50VC47RMF80TP
Comments
    MVA50VC47RMF80TP Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency85 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)4.232Ohm @ 120Hz