MVA50VE102MM22TR
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVA50VE102MM22TR
MVA50VE102MM22TR
Part Number
MVA50VE102MM22TR
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
Data sheet
MVA50VE102MM22TR.pdf
Delivery Services
MVA50VE102MM22TR
Comments
    MVA50VE102MM22TR Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)298mOhm @ 120Hz