MVA6.3VC332MK16TR
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVA6.3VC332MK16TR
MVA6.3VC332MK16TR
Part Number
MVA6.3VC332MK16TR
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
MVA6.3VC332MK16TR.pdf
Delivery Services
MVA6.3VC332MK16TR
Comments
    MVA6.3VC332MK16TR Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)211mOhm @ 120Hz