MVA6.3VE332ML17TR
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVA6.3VE332ML17TR
MVA6.3VE332ML17TR
Part Number
MVA6.3VE332ML17TR
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
MVA6.3VE332ML17TR.pdf
Delivery Services
MVA6.3VE332ML17TR
Comments
    MVA6.3VE332ML17TR Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)211mOhm @ 120Hz