MVA63VC10RMF55TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVA63VC10RMF55TP
MVA63VC10RMF55TP
Part Number
MVA63VC10RMF55TP
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD
Data sheet
MVA63VC10RMF55TP.pdf
Delivery Services
MVA63VC10RMF55TP
Comments
    MVA63VC10RMF55TP Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency32 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)19.89Ohm @ 120Hz