MVA63VC56RMJ10TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVA63VC56RMJ10TP
MVA63VC56RMJ10TP
Part Number
MVA63VC56RMJ10TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 56UF 20% 63V SMD
Data sheet
MVA63VC56RMJ10TP.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MVA63VC56RMJ10TP
Comments
    MVA63VC56RMJ10TP Specifications
    SeriesMVA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance56 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency160 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)3.552Ohm @ 120Hz