MVE100VC33RMJ10TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVE100VC33RMJ10TP
MVE100VC33RMJ10TP
Part Number
MVE100VC33RMJ10TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
Data sheet
MVE100VC33RMJ10TP.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MVE100VC33RMJ10TP
Comments
    MVE100VC33RMJ10TP Specifications
    SeriesMVE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency150 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)6.027Ohm @ 120Hz