MVE10VC471MH10TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVE10VC471MH10TP
MVE10VC471MH10TP
Part Number
MVE10VC471MH10TP
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Data sheet
MVE10VC471MH10TP.pdf
Delivery Services
MVE10VC471MH10TP
Comments
    MVE10VC471MH10TP Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency320 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.234Ohm @ 120Hz