MVE16VC10RMD55TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVE16VC10RMD55TP
MVE16VC10RMD55TP
Part Number
MVE16VC10RMD55TP
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Data sheet
MVE16VC10RMD55TP.pdf
Delivery Services
MVE16VC10RMD55TP
Comments
    MVE16VC10RMD55TP Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency17 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)33.15Ohm @ 120Hz