MVE16VC681MJ10TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVE16VC681MJ10TP
MVE16VC681MJ10TP
Part Number
MVE16VC681MJ10TP
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Data sheet
MVE16VC681MJ10TP.pdf
Delivery Services
MVE16VC681MJ10TP
Comments
    MVE16VC681MJ10TP Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency470 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)683mOhm @ 120Hz