MVE25VC10RME55TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVE25VC10RME55TP
MVE25VC10RME55TP
Part Number
MVE25VC10RME55TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Data sheet
MVE25VC10RME55TP.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MVE25VC10RME55TP
Comments
    MVE25VC10RME55TP Specifications
    SeriesMVE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency27 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)26.52Ohm @ 120Hz