MVE35VC4R7MD55TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVE35VC4R7MD55TP
MVE35VC4R7MD55TP
Part Number
MVE35VC4R7MD55TP
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Data sheet
MVE35VC4R7MD55TP.pdf
Delivery Services
MVE35VC4R7MD55TP
Comments
    MVE35VC4R7MD55TP Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4.7 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency16 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)49.372Ohm @ 120Hz