MVE63VC1R0MD55TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVE63VC1R0MD55TP
MVE63VC1R0MD55TP
Part Number
MVE63VC1R0MD55TP
Description
CAP ALUM 1UF 20% 63V SMD
Data sheet
MVE63VC1R0MD55TP.pdf
Delivery Services
MVE63VC1R0MD55TP
Comments
    MVE63VC1R0MD55TP Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency8 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)198.9Ohm @ 120Hz