MVH16VC47RMF60TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVH16VC47RMF60TP
MVH16VC47RMF60TP
Part Number
MVH16VC47RMF60TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Data sheet
MVH16VC47RMF60TP.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MVH16VC47RMF60TP
Comments
    MVH16VC47RMF60TP Specifications
    SeriesMVH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency43 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)3.3Ohm @ 120Hz