MVH35VC33RMH63TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVH35VC33RMH63TP
MVH35VC33RMH63TP
Part Number
MVH35VC33RMH63TP
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Data sheet
MVH35VC33RMH63TP.pdf
Delivery Services
MVH35VC33RMH63TP
Comments
    MVH35VC33RMH63TP Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency62 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)2.3Ohm @ 120Hz