MVK50VCR22MD60TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVK50VCR22MD60TP
MVK50VCR22MD60TP
Part Number
MVK50VCR22MD60TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Data sheet
MVK50VCR22MD60TP.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MVK50VCR22MD60TP
Comments
    MVK50VCR22MD60TP Specifications
    SeriesMVK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance0.22 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency2.6 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)904.091Ohm @ 120Hz