MVKBP50VC3R3ME60TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVKBP50VC3R3ME60TP
MVKBP50VC3R3ME60TP
Part Number
MVKBP50VC3R3ME60TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Data sheet
MVKBP50VC3R3ME60TP.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MVKBP50VC3R3ME60TP
Comments
    MVKBP50VC3R3ME60TP Specifications
    SeriesAlchip™- MVK-BP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3.3 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationBi-Polar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency13 mA @ 120 Hz