MVKBP50VC6R8MF60TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVKBP50VC6R8MF60TP
MVKBP50VC6R8MF60TP
Part Number
MVKBP50VC6R8MF60TP
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V SMD
Data sheet
MVKBP50VC6R8MF60TP.pdf
Delivery Services
MVKBP50VC6R8MF60TP
Comments
    MVKBP50VC6R8MF60TP Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6.8 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency20 mA @ 120 Hz