MVY100VC101MK14TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVY100VC101MK14TP
MVY100VC101MK14TP
Part Number
MVY100VC101MK14TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Data sheet
MVY100VC101MK14TP.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MVY100VC101MK14TP
Comments
    MVY100VC101MK14TP Specifications
    SeriesMVY
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance330 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency450 mA @ 100 kHz