MVY100VC68RMK14TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVY100VC68RMK14TP
MVY100VC68RMK14TP
Part Number
MVY100VC68RMK14TP
Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V SMD
Data sheet
MVY100VC68RMK14TP.pdf
Delivery Services
MVY100VC68RMK14TP
Comments
    MVY100VC68RMK14TP Specifications
    Ratings-
    Impedance330 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency450 mA @ 100 kHz