MVY10VC332MM17TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVY10VC332MM17TP
MVY10VC332MM17TP
Part Number
MVY10VC332MM17TP
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD
Data sheet
MVY10VC332MM17TP.pdf
Delivery Services
MVY10VC332MM17TP
Comments
    MVY10VC332MM17TP Specifications
    Ratings-
    Impedance54 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency1.35 A @ 100 kHz