MVY16VC10RMD55TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVY16VC10RMD55TP
MVY16VC10RMD55TP
Part Number
MVY16VC10RMD55TP
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Data sheet
MVY16VC10RMD55TP.pdf
Delivery Services
MVY16VC10RMD55TP
Comments
    MVY16VC10RMD55TP Specifications
    Ratings-
    Impedance3 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance10 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency60 mA @ 100 kHz