MVY16VC221MF80TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVY16VC221MF80TP
MVY16VC221MF80TP
Part Number
MVY16VC221MF80TP
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Data sheet
MVY16VC221MF80TP.pdf
Delivery Services
MVY16VC221MF80TP
Comments
    MVY16VC221MF80TP Specifications
    Ratings-
    Impedance340 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency280 mA @ 100 kHz