MVY25VC10RME55TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVY25VC10RME55TP
MVY25VC10RME55TP
Part Number
MVY25VC10RME55TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Data sheet
MVY25VC10RME55TP.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
MVY25VC10RME55TP
Comments
    MVY25VC10RME55TP Specifications
    SeriesMVY
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance1.8 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance10 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency95 mA @ 100 kHz