MVY25VE222MM22TR
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVY25VE222MM22TR
MVY25VE222MM22TR
Part Number
MVY25VE222MM22TR
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
Data sheet
MVY25VE222MM22TR.pdf
Delivery Services
MVY25VE222MM22TR
Comments
    MVY25VE222MM22TR Specifications
    Ratings-
    Impedance38 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency1.75 A @ 100 kHz