MVY35VC10RME55TP
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
MVY35VC10RME55TP
MVY35VC10RME55TP
Part Number
MVY35VC10RME55TP
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Data sheet
MVY35VC10RME55TP.pdf
Delivery Services
MVY35VC10RME55TP
Comments
    MVY35VC10RME55TP Specifications
    Ratings-
    Impedance1.8 Ohms
    Tolerance±20%
    Capacitance10 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency95 mA @ 100 kHz